פטישון

למי שאינו בקי בעולם השיפוצים, נדמה כי פטישון הוא בסך הכול כינוי חיבה לפטיש, שממדיו כנראה קומפקטיים. למעשה, גודלו של פטישון ממוצע הוא ברוב המקרים מרשים יותר מגודלו של פטיש ממוצע ידני רגיל, כך ששמו לא הושפע מתוספת ההקטנה.

פטישון

תפקידו של הפטישון הוא בדרך כלל מגוון: הוא משמש לקידוח בחומרים כדוגמת עץ, קרמיקה או מתכת, יש בו מצב לקידוח בצורת מהלומות כדי לקדוח בבטון, ויש לו גם מצב של חציבה ושבירה.

פטישון לו היה לי

פלח השוק הביתי הוא בדרך כלל אינו קהל היעד לרכישת פטישון ומיועד יותר לקהל בעלי המקצוע, אך במידה ומשק בית מחליט לרכוש פטישון לשימוש פרטי, קיימים גם פטישונים בעלי הספק נמוך המופעלים על ידי חיבור לחשמל או באמצעות סוללה.

היתרון המשמעותי של פטישון נטען לעומת פטישון המופעל על ידי חיבור לחשמל הוא באפשרות לנייד אותו ממקום למקום על פי הצורך, ומבלי להיות תלויים בחסדי נקודות החשמל. פטישון נטען מאפשר לבצע עבודות גם מחוץ לכתליו של בית, עם זאת, פטישון חשמלי מצטיין ברוב המקרים בעוצמת קידוח גבוהה יותר.

עוצמת פעולתו של הפטישון היא אחד הקריטריונים המובילים בעת בחירתו, ועל כן יש לקחת בחשבון את סוג העבודה העתידה להתבצע באמצעותו. פרמטרים נוספים שיש לבחון בקפידה נוגעים למשקלו של הפטישון ודרך האחיזה בו. על אף שנדמה כי תפקודו של כלי העבודה הוא שקובע את טיבה, הרי שכלי בלתי מתאים הוא ערובה לעיכובים בלתי צפויים בשל קשיים של המשתמש.
כיום, ישנם מיני עזרים נלווים כדוגמת בולמי זעזועים וידיות מצופות בגומי, לנוחות מרבית ולבטיחות מקסימלית.

מספר טיפים חשובים לשימוש בפטישון

פעולתו של פטישון מייצרת, מטבע הדברים, רסיסים ושבבים הניתזים ממקור הקידוח או ההלימה. על כן, בעת השימוש בו יש להרכיב משקפי מגן כדי למנוע פגיעה בעיניים. כמו כן, כאשר מבצעים החלפה בין אזמלים או מקדחים, חשוב מאוד לנתק את הפטישון מן החשמל כדי למנוע תאונות מיותרות. זאת, ועוד: גם על משתמש וותיק אשר ברשותו פטישון שטרם עשה בו שימוש קודם לקרוא את עלון ההפעלה הנלווה ולשנן את הוראות הבטיחות המצורפות לו.

באשר לתחזוקת הפטישון, החשובה לבטיחות העבודה: לאחר מספר שעות עבודה מומלץ מאוד לגרז את הבוכנה, המכונה גם "הראש". בנוסף, לאחר שהצטברו 50 שעות של עבודה, יש לבצע החלפת פחמים, כאשר למרות הפיתוי לבצע את ההחלפה באופן עצמאי, עדיף לגשת למתקן מורשה.

דילוג לתוכן