סולמות

למרות שעל פי תיאוריית האבולוציה מוצאה של האנושות הוא מן הקוף, המפורסם בטיפוס לגבהים בקלילות מעוררת קינאה, הרי שבני האדם איבדו את היכולות הזו תמורת תכונות אחרות.

סולמות אלומיניום מתקפלים

אחת התכונות הבולטות של המין האנושי היא היעדר הגבולות וחיפוש אחרי דרכים לעקוף מגבלות.

כך, המצאנו סולמות כדי לטפס בהם לגבהים, על ידי הרכבה של מתקנים אשר להם סדרת שלבים מאוזנים הצמודים משני קצותיהם לקורות או חבלים אנכיים.

בלי שטחים מבוזבזים
תודות להמצאתו של סולם, מתאפשרת לנו גישה גם למקומות גבוהים וניצול של שטח רב יותר גם בחלל הבית הפרטי שלנו. כך, ניתן לאחסן חפצים שאינם בשימוש יום יומי במיקום שאינו בהישג יד, ובשעת הצורך, לטפס על מספר שלבים בבטחה ולשלוף אותם לשימושנו הנוח.

כיום מיוצרים סולמות מחומרים קלים כדוגמת סולמות אלומיניום, כך שמצד אחד אנו נהנים ממתכת חזקה ועמידה, ומצד שני אנו יכולים לשאת אותם בקלות ממקום למקום. עם זאת, בבתים רבים ניתן למצוא סולמות עץ, המציעים חוזק מחד ומחירם נמוך יחסית מאידך.
בנוסף, כיום סולמות מוצעים בשלל עיצובים, ביניהם גם סולמות מתקפלים שניתן לאחסן בנוחות.

עולים בדרגה
אך לא רק במשקי בית פרטיים מצויים סולמות בשימוש אלא גם ובעיקר בקרב בעלי מקצועות שונים, ביניהם בתחום הבניה והתעשייה, שעבורם מהווים אותם סולמות כלי עבודה לכל דבר.

במיוחד כאשר מדובר באביזר המצוי בשימוש על בסיס יום יומי, חשוב מאוד להקפיד על רכישות סולמות העומדים בתקנים המחמירים ביותר, ולבצע בדיקות תקופתיות תכופות ככל האפשר כדי לוודא שהבטיחות היא מעל לכל ספק.
במידה והתגלה ליקוי, בין אם סדק או בורג שהתרופף, אין לעשות כל שימוש בסולם.

כיצד לעבוד עם סולמות?

ראשית, יש לזכור כי לא מומלץ להעמיס משקל הגבוה מ-140 קילוגרם על מרבית הסולמות העשויים מעץ או אלומיניום. שנית, כאשר מטפסים על סולם לגובה העולה על שני מטרים, יש להשתמש בקיבוע, ולוודא את יציבותו של המשטח עליו הוא עומד.

נוסף על כך, יש לקחת בחשבון את הגובה שלכם ולהוסיף אותו לחישוב גובהו של הסולם עד לשלב הלפני אחרון, ובכל מקרה אין לעבוד תוך עמידה על השלב האחרון משום שאין בו מספיק תמיכה והעומד עליו עלול לאבד את שיווי המשקל.

כאשר בוחרים סולם למטרות של עבודת חשמל יש לזכור, כי למרות שעץ אינו מוליך, הרי שעץ לח מוליך חשמל מצוין, ועל כן יש לנקוט במשנה זהירות.

דילוג לתוכן