מקדחה חשמלית

כאשר אנו נדרשים לייצר חורים בעלי גודל שווה ועומק זהה במשטח קשה, מקדחה היא האמצעי לבצע משימה זו, מבלי לגרום נזקים לאזורים הסמוכים למקום הקידוח. העיקרון המפעיל מקדחה נשען על נעיצה של מוט חד בעל תצורה של בורג, אשר בעת סיבובו מפנה את החומר שהוא בא עימו במגע ובעצם מייצר חור בעל ממד ועומק מתוכננים מראש.

איך מקדחה חשמלית פועלת?

מקדחה נטענתתפקידה של מקדחה הוא לנקב חורים מדויקים ובעומק שווה בחומרים קשים כדוגמת מתכת, אבן, עץ וכדומה.

רוב המקדחות פועלות על עיקרון של נעיצת המוט החד בעל מבנה של בורג במשטח הקשה, ובמהלך סיבוב אותו מוט במהירות ובתנועת הברגה, החומר מכורסם תוך שליטה על גודלו ועומקו. כדי לבחור מקדחה שתתאים לצרכנו עלינו להכיר את המגוון שמציע השוק, ולדעת מה מאפיין כל אחת ולמה היא מיועדת. כך, במידה ואנו עובדים עם אלומיניום, עלינו לבחור מקדחה מתאימה שלה פונקציות שונות מאלו שמציעה מקדחה המיועדת לעבודות גבס.

הבדלים בין המקדחות השונות

ברוב משקי הבית המצוידים במקדחה, הנטייה היא לרכוש מקדחה חשמלית רגילה, זאת משום שאת רוב הצרכים הביתיים השגרתיים היא ממלאת בכבוד. בין אם מתעורר צורך לקדוח בקירות כדי לתלות מדפים ובין אם יש צורך לקדוח חורים במדפי העץ עצמם, הרי שאותה מקדחה קטנה יחסית שמשקלה אינו עולה על קילו וחצי, מבצעת את העבודה.
בנוסף, תכיפות השימוש במשקים הפרטיים אינה מצדיקה רכישת מקדחה בעלת הספק מנוע גבוה, וגם החורים הנדרשים אינם גדולים במיוחד.

לעומתה, מקדח איפקט (מקדחה רוטטת) מספקת לא רק את תנועת ההברגה, אלא גם דפיקות של פטיש בדמות רטט בזמן הסיבוב של המוט. פעולה זו מאפשרת קידוח גם בבטון, והיא נדרשת בעיקר בעת שיפוצים, דבר שרוב הבתים אינם נוטים לעבור בתדירות גבוהה. במקדחות אלו ישנה גם פונקציה המאפשרת לבטל את אפקט הפטיש, כך שהן יעילות גם לקידוח בברזל.
יש גם מקדחת זווית – תולדה של צורך לבצע קידוחים באזורים צרים בעלי נגישות בעייתית. מקדחה זוויתית היא בעלת צוואר זוויתי, המבצעת את תנועת הבורג בתשעים מעלות.

מקדחה נטענת או מקדחה חשמלית?

עניין של העדפה אישית. במיוחד עבור השוק הביתי, בחירת מקדחה תלויה בטעם אישי. יש מי שאינו סומך על מקדחה נטענת שתבצע את העבודה באותו בטחון שמקדחה חשמלית תבצע, ויש מי שלא רוצה להיות תלוי במקור חשמל כדי לבצע את עבודת הקידוח.

דילוג לתוכן