מסור ידני

מסור ידני לניסור לוחות גבס וכל סוגי העץ. מסור ידני הינו כלי עבודה מומלץ לניסור עצים מכל סוג שאינם פלטות או פורמייקה.

לעומת המסור החשמלי, שפעולתו מקימה רעש עז ואינה מצריכה כוח פיזי, תוצריו של מסור ידני הם פונקציה של הכוח המופעל עליו על ידי המשתמש. זה האחרון אוחז בידית אשר אליה מחובר להב משונן, ומניע אותו כנגד החומר על מנת לבצע בו חתך. כיום, המבנה של שיני המסור תלוי בחומר אותו הוא נועד לנסר, בחוזקו ובמרקמו.

מסור ידני

סוגים של מסורים ידניים

ברוב המקרים, מסור ידני הוא פתרון לחיתוך ממוקד ועדין יותר מכפי שמתבצע בנגריות מקצועיות למשל, על ידי מסורים חשמליים מאסיביים. כך, נמצא בין כלי הגינון הביתיים את המסור הידני, המסייע לקטום ענפים של שיחים עבותים שיצאו מכלל שליטה או ענפי עץ העלולים לקרוס ברוח.

לעומת ניסור של עצים ושיחים חיים, שהלחות בהם מצריכה ניסור אגרסיבי יחסית, קורות עץ מעובדות יש לחתוך לרוחב בלבד, בניצב לכיוון הסיבים עם מסור ידני עדין. ככלל, מידת עדינותם של מסורים נמדדת על פי מספר השיניים לאינטש.

במיוחד כשמדובר בעבודות נגרות פשוטות המתבצעות על ידי נגרים חובבים באופן פרטי, יש להבדיל בין שני סגנונות עיקריים: מסור ידני אירופאי ומסור ידני יפני. אופיים של המסורים נגזרת מן המאפיינים של מקור הולדתם: היפנים ידועים בקומתם הקטנה ובמשקלם הנמוך, ובאופן מסורתי עובד הנגר היפני בישיבה על הרצפה, תוך שהוא משתמש ברגליו לקיבוע הקורות. המסור מנסר בתנועה של משיכה והוא מצטיין בדקיקות המקלה על העבודה.

האירופאים, שמסת הגוף שלהם גבוהה וכוחם הפיזי רב, בחרו בסגנון אחר של משור ידני המבצע את החיתוך תוך תנועה קדימה, תוך הפעלה של כוח רב או משקל גוף ניכר.

בעלי מקצוע שונים, כמו קבלני גבס למשל, עושים שימוש במסורים ידניים המאפשרים להם ניקוב קל ופשוט של לוחות הגבס. בשל אופיו של החומר הרך, ניתן לעשות שימוש במסורים קומפקטיים שאינם מצריכים כוח פיזי.

טיפים לניסור בטוח
כדי למנוע פציעות, יש להכיר את תנוחת האצבעות הרצויה. על כן, מומלץ להצמיד את האגודל לצד הלהב ולהפנות את האצבע במקביל לקו של הלהב מבלי לגעת באופן ישיר בשיניים. את התחלת הניסור יש לבצע על ידי משיכה איטית לאחור כך שיתבצעו בחומר מספר חיתוכים מינוריים.

כדי למנוע אפשרות של תקיעת הלהב בחומר, העשויה אף היא לגרום לתאונות מצערות, מומלץ למשוח את צידי המסור בשעווה.

ולסיום: מסור ידני יודע את העבודה שלו, על כן אין צורך להפעיל לחץ רב, אלא להשתמש באורך של המסור כמנוף.

דילוג לתוכן