מלחציים

מבין שלל כלי העבודה המוכרים לנו, מלחציים הם אולי כלי העבודה הסטטי מכולם. תפקידם אינו מותיר את רישומו על העבודה באופן אקטיבי כי אם בדרך עקיפה, על ידי אחיזתו האיתנה בחלק המיועד לעיבוד, מבלי לאפשר לו כל תזוזה ובכך לבצע את העבודה בדייקנות וביעילות.

מלחציים

צאו מהלחץ
מלחציים הם כלי הכרחי במקצועות בהם יש צורך בעיבוד של חלקים קטנים או גדולים, כגון במסגרות, נגרות ואינסטלציה. במקצוע הנגרות למשל, מהווים המלחציים חלק בלתי נפרד משולחן העבודה המאסיבי. הן משמשות למספר רב של יישומים, ביניהם אחיזה בצמידות של מספר חלקים יחד, כך שהשיוף, הקידוח או הניסור יתבצעו תוך התאמה מלאה ביניהם. גם כאשר יש צורך בהדבקה, משתמשים נגרים במלחציים על מנת להצמיד בין החלקים בחוזקה. מטבע הדברים, מלחציים מסוג זה מקובעים לשולחן בפינת עבודה קבועה.

לעומתם, ישנם גם מלחציים ניידים שנועדו לעבודות עיבוד על חלקים בעלי מאסה קטנה. כך למשל, צורפים ושענים משתמשים במלחציים שאף אינן מקובעות לאף עצם נייח, משום שמשקלן מספיק לשם ייצובו של החלק. מול מלחציים לנגרים או לצורפים, קיימים גם מלחציים סטנדרטיים, העשויים מיציקה של פלדה או ברזל וניתן לחבר אותם לשולחן רגיל באמצעות ברגים.

רכישת מלחציים מושכלת ובטוחה

מלחציים הם אביזר שאינו נכנס אל ארגז הכלים עם תום השימוש במידה והוא מוצמד אל שולחן העבודה, כי אם נותר מקובע אליו, או מאופסן באחת הפינות שלו כאשר תפקידו מסתיים. משום כך, מומלץ לבחור מלחציים שיתאימו לחלל העבודה שלכם כמו גם לצרכי העבודה הנדרשת לביצוע. על כן, מומלץ לבצע סקר שוק הכולל לא רק השוואת מחירים אלא גם את המגוון של המידות המוצעות על ידי היצרנים השונים.

נוסף על רכישת מלחציים, יש לקחת בחשבון את המיגון האישי הנלווה לעבודה איתם, כגון משקפי מגן מפני שבבים הניתזים מן החומר המעובד, ואף אוזניות מיוחדות להגנה מפני רעש הנוצר בעת השיוף או הליטוש.

יש לזכור, כי במקרה של מלחציים המקובעים לשולחן העבודה, קיים אלמנט של נוחות אישית, שכן כל אחד ממקם את כלי העבודה באזור המתאים לו ביותר ובגובה הנכון לו. על כן, מומלץ להשקיע במלחציים לשימוש אישי, כך שלא יהיה צורך לבצע העברות מיותרות.
למי שאינו מעוניין לקנות במחיר מלא, באתרי אינטרנט שונים המציעים כלי עבודה יד שנייה, תוכלו למצוא מלחציים שיענו על דרישות העבודה שלכם.

דילוג לתוכן